maszty_p.jpg
29.03.2024

Szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

W dniach 4-17 kwietnia 2024 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadza akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucona z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt - psy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. 

Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki RABADROP umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka lub kwadratu, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmuje zbiorników wodnych, dróg, terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia jedynie lisy. 

Każdy, kto miał styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii. 

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym,. najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań. 

Akcja szczepienia lisów jest współfinansowana ze środków unijnych Unii Europejskiej. 

Skan_UG_Pom24032908400_page-0001.jpg [1.22 MB]