maszty_p.jpg
20.11.2024

Ogólnopolska kampania "Pamięć przetrwa dzięki Tobie"

Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował ogólnopolską kampanię "Pamięć przetrwa dzięki Tobie", której celem jest zaangażowanie społeczeństwa w tworzenie i uzupełnianie bazy straty.pl - cyfrowego pomnika pamięci bohaterów II wojny światowej. Choć baza zawiera już 5,5 miliona rekordów, wiele historii pozostaje nieodkrytych, a ofiary niemieckich represji nadal bezimienne.

Instytut Pamięci Narodowej od 2006 r. jest współinicjatorem programu "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945". Od 2022 r. kontynuuje go samodzielnie. Jego podstawowym dorobkiem jest baza elektroniczna straty.pl, zawierającą informacje o ponad 5,5 mln ofiar bezpowrotnych oraz osobach poddanych różnorakim represjom w trakcie okupacji niemieckiej. Dzięki pracy archiwistów i historyków IPN jest ona cały czas aktualizowana i poszerzana. 

Niestety, mimo wykonanej tytanicznej pracy, nadal ponad 0,5 mln ofiar ww. bazy pozostaje anonimowa. Aby możliwe było przywrócenie im tożsamości, a także dodanie nowych, nieznanych dotychczas z imienia i nazwiska ofiar, niezbędna jest pomoc i zaangażowanie całego społeczeństwa. Każda polska rodzina poniosła przecież w wyniku niemieckiej okupacji niemieckiej jakieś straty. Były wśród nich zarówno ofiary bezpowrotne (zabici w trakcie działań wojennych, zamordowani w ramach pacyfikacji, egzekucji, zamęczeni w więzieniach, aresztach, obozach koncentracyjnych, obozach zagłady, obozach pracy), jak również ofiary przesiedleń, wywózek na roboty, ofiary wynarodowienia itp. 

Czasu jest coraz mniej. Większość bezpośrednich świadków tamtych wydarzeń już odeszła. Dlatego tak ważne jest dotarcie do osób, które mogą podzielić się ich wspomnieniami, relacjami swoich rodziców, dziadków, krewnych. Czas najwyższy byśmy - poprzez uzupełnienie bazy straty.pl - poznali całą prawdę o losach społeczeństwa polskiego podczas okupacji niemieckiej. Jesteśmy to winni wszystkim ofiarom i samym sobie. 

Poniżej zamieszczamy formularz, który umożliwia zgłoszenie nowych informacji o losach ofiar lub uzupełnienie danych już istniejących. Formularz jest dostępny również online pod adresem: straty.pl/kwestionariusz.php 

Dodatkowo informujemy o możliwości zostania wolontariuszem IPN! Aby włączyć się w tą działalność wystarczy mieć ukończone 18 lat i ważny dokument tożsamości oraz wypełnić i przesłać formularz zgłoszeniowy znajdujący się poniżej. Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres mailowy: Oddział IPN w Warszawie - strarty.warszawa@ipn.gov.pl 

 

straty-600x400-3.png [243.46 KB]