Komunikat Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w sprawie sezonu grzewczego
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Nowym Dworze Mazowieckim z uwagi na zbliżający się okres zimowy (w tym grzewczy), a w związku z tym możliwość pojawienia się opadów śniegu i wystąpienia niskich temperatur, przypomina właścicielom i zarządcom obiektów budowlanych o obowiązku utrzymywania i użytkowania obiektów zgodnie z ich przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywania ich w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia ich właściwości użytkowych i sprawności technicznej, a także bezpiecznego użytkowania obiektów w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływających na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury oraz o obowiązku poddawania obiektów budowlanych w czasie ich użytkowania okresowym kontrolom ze szczególnym uwzględnieniem sprawdzenia stanu technicznego: elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu, instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska, instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikację mistrza w rzemiośle kominiarskim bądź osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności co najmniej raz w roku. Zalecam także w celu własnego bezpieczeństwa - zaopatrzenia się w czujkę czadu informującą o podwyższeniu stężenia tlenku węgla (w przypadku ogrzewania budynku paliwem stałym).
Właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektu budowlanego, na których spoczywają obowiązki w zakresie napraw, są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życie lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem.
Artykuł 61 pkt. 2 Prawa Budowlanego nakazuje zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania obiektów budowlanych i niedopuszczenie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający śnieg. Mokry śnieg stanowi największe obciążenie. Podczas topnienia, warstwa o powierzchni 1 m kw. i grubości 15 cm może ważyć nawet 50 kg.
Pomimo braku wymogu odpowiednich kwalifikacji do odśnieżanie dachu, należy posiadać aktualne zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na wysokościach, ponieważ ośnieżone połacie mogą być bardzo śliskie. Aby uniknąć upadku z wysoka, w myśl przepisów BHP, osoba wykonująca pracę powinna być poinformowana o niebezpieczeństwie i należycie zabezpieczona. Za pracę na wysokościach nie uważa się odśnieżania dachów, na których na stałe zamontowanie są konstrukcje i urządzenia chroniące przed upadkiem, takie jak: barierki, wysokie murki i balustrady.
W zakres czynności obejmujących odśnieżanie wchodzi również usuwanie brył lodu na elewacjach, lodu z rynien i rur, zwisających sopli, nawisów śnieżnych i lodowych oraz odśnieżanie ciągów pieszych i jezdnych.
Kto nie spełnia obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
O wszelkich nieprawidłowościach prosimy informować tutejszą jednostkę na adres korespondencyjny: Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego ul. Chemików 6, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki, adres mail: pinb@nowodworski.pl, lub pod numerem telefonu 22 775 00 79.