13.11.2023

Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Pomiechówek

W sobotę, 11 listopada spotkaliśmy się na mszy w kościele św. Anny w Pomiechowie, a następnie na parafialnym cmentarzu, aby oddać hołd poległym w obronie Ojczyzny, walczącym w 1920 roku i w trakcie II wojny światowej. W ten sposób kontynuowaliśmy obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości, które rozpoczęliśmy w piątek wernisażem wystawy „Tak powstawała niepodległa” w Gminnym Ośrodku Kultury, a zakończymy mobilnym widowiskiem Iskry Niepodległej.

Choć nasze coroczne listopadowe spotkanie na cmentarzu parafialnym wydaje się powtarzalne, to przecież za każdym razem widzimy się w trochę innej Polsce. Z innymi wyzwaniami, innymi perspektywami. Nieustająco jednak życzymy Jej wszystkiego dobrego! I pełni nadziei patrzymy na młode pokolenie, które będzie tę Polskę tworzyć.

Dziękujemy Wam dziś najmłodsi mieszkańcy za Waszą obecność! Szczególnie harcerzom i pocztom sztandarowym. Znajdźcie swój własny, najlepszy pomysł na patriotyzm.

Przypominamy, że wystawę poświęconą dorobkowi II Rzeczpospolitej oraz procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości można obejrzeć do 30 listopada w Galerii Harmonia w Gminnym Ośrodku Kultury. A już 15 listopada w godzinach 10-18 i 16 listopada w godzinach 8-16 na parkingu przed Centrum Integracji Społecznej stanie specjalna naczepa, w której będzie można zobaczyć interaktywne widowisko multimedialne o wybitnych Polkach i Polakach przygotowane przez Biuro „Niepodległa”. W projekcie ISKRY NIEPODLEGŁEJ zastosowano unikalne rozwiązania technologiczne, by stworzyć dla odbiorcy niezapomniane doświadczenie działające na zmysły. Nowoczesne technologie połączono z faktami i postaciami historycznymi, by stworzyć opowieść o niepodległości Polski przez pryzmat postaci, których sukcesy odnoszone w różnych dziedzinach życia: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu, mogą być inspiracją dla każdego. Dla każdego rozdziału opowieści przygotowano charakterystyczny design graficzny i skomponowano oryginalną muzykę, a razem tworzą one spójny spektakl. Narratorem prowadzącym odbiorców drogą polskich dokonań jest wykreowany cyfrowy byt. Podczas tworzenia spektaklu wykorzystano także nowoczesne narzędzia jak mobilny ekran transparentny czy obrazy wykreowane przez sztuczną inteligencję.

UWAGA: W dniach wystawy tj. 15-16 listopada 2023 r. parking pod Centrum Integracji Społecznej będzie wyłączony z użytkowania. Zachęcamy do pozostawiania samochodów na parkingu przy Parku Dolina Wkry.

 

Tak powstawała niepodległa_plakat (2) (002).jpg [1.96 MB]

plakat_Pomiechówek_bs.png [8.87 MB]

 

Inne aktualności

Więcej  aktualności o: Przejdź do strony z aktualnościami