Aktualności

Pierwsze pomiechowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

07-03-2018

Pomimo dokuczliwego mrozu w czwartkowy wieczór 1 marca 2018 w pobliżu stacji kolejowej w Pomiechówku zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych i liczni mieszkańcy. Wykonany został wspólnie hymn narodowy. Wójt Gminy Pomiechówek Dariusz Bielecki wraz z przewodniczącym Rady Gminy Janem Drzazgowskim dokonali odsłonięcia tablicy informacyjnej, poświęconej działalności Żołnierzy Wyklętych w Pomiechówku. Złożono wieńce, zapalone zostały znicze. Następnie uczestnicy uroczystości przenieśli się do sali konferencyjnej Centrum Integracji Społecznej w Pomiechówku. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Pomiechówku Agnieszka Brzezińska-Brańska opowiedziała o inspiracjach i szczegółach projektu „Stacja Pomiechówek”, dofinansowanego ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego efektem jest obejrzany podczas spotkania film dokumentalny. Utrwalono w nim relację świadka Władysława Majewskiego, który za to tylko, że widział zdarzenie 28.08.1950 akcji zbrojnej oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. Rój na stacji w Pomiechówku odsiedział wyrok w stalinowskim więzieniu. Materiał opatrzony jest komentarzem historycznym dr. Piotra Oleńczaka. 

Po projekcji filmu wykład poprowadził Kacper Kempisty z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie dotyczący kontekstu historycznego sytuacji politycznej, która była genezą fenomenu powojennej konspiracji niepodległościowej.

Serdecznie podziękowania należą się wszystkim, którzy włączyli się w świętowanie, a w szczególności niezawodnym pomiechowskim harcerzom z 13 Grunwaldzkiej Turystycznej Drużyny Harcerskiej „Czarne Ścieżki” oraz Pani Monice Składanek z 31 Drużyny Harcerskiej „Harmider”.

Gminny Ośrodek Kultury planuje w kwietniu br. (w rocznicę tragicznej śmierci legendarnego przywódcy XVI oddziału NZW) odsłonę rajdu rowerowego szlakiem Roja. Trasa będzie prowadzić od stacji kolejowej w Pomiechówku do miejscowości Szyszki – gdzie podczas obławy w kwietniu 1951 roku zginął st. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. Rój.

Warto też wiedzieć, że w zachowanie pamięci o niezłomnych włącza się chór „Cantate Domino” pod dyrekcją Mariusza Dana. W niedzielę 4 marca pomiechowski chór wykonał w kościele parafialnym w Szyszkach program patriotyczny w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Wspierają nas:

 

 

 

 

Kalendarz Wydarzeń