Aktualności

Harcerze szyją dla seniorów!

09-04-2020

Z inicjatywy Komendanta Hufca ZHP Nowy Dwór Mazowiecki na prośbę nowodworskiego szpitala, zapoczątkowana została lokalna akcja dotycząca szycia i dostarczania maseczek ochronnych do szpitala, przychodni zdrowia i instytucji publicznych z terenu powiatu nowodworskiego, a nawet lokalnych sklepów. W akcję włączył się również Wójt Gminy Pomiechówek, przekazując materiały niezbędne do ich szycia. Również pomiechowscy harcerze z 13 Drużyny Harcerskiej Czarne Ścieżki oraz 31 Drużyny Harcerskiej Harmider na czele z druhnami Agnieszką Semeniuk-Czepczyńską i Moniką Składanek oraz mieszkańcy naszej gminy aktywnie włączyli się w akcję szyjąc maseczki w swoich domach oraz przekazując materiały i gumki niezbędne do ich szycia. Pomiechowscy harcerze i mieszkańcy uszyli już ponad 1000 sztuk maseczek, które przekazali do nowodworskiego szpitala, Ośrodka Pomocy Społecznej w Pomiechówku, Ochotniczej Straży Pożarnej w Pomiechówku i Goławicach Pierwszych, Urzędu Pocztowego oraz lokalnych sklepów. W chwili obecnej szyte są kolejne maseczki, które sukcesywnie dostarczane są do kolejnych potrzebujących osób i instytucji.

W dniu 8 kwietnia br. maseczki zostały przekazane przez harcerzy do Urzędu Gminy w Pomiechówku. Dzięki zaangażowaniu strażaków z OSP w Pomiechówku i Goławicach trafią do pomiechowskich seniorów, którzy ze względu na wiek i stan zdrowia najbardziej narażeni są na zakażenie koronawirusem.

Wszystkich, którzy chcą się w jakikolwiek sposób zaangażować w akcję szycia, składania, dostarczania materiału lub dystrybucję maseczek prosimy o kontakt z harcerzami poprzez konta facebookowe lub z Urzędem Gminy Pomiechówek.

W obliczu braku dostępności maseczek ochronnych w aptekach i sklepach medycznych zachęcamy również do szycia maseczek samodzielnie. Do uszycia najprostszej maseczki wystarczy kawałek materiału o wymiarach 20 cm na 20 cm i dwa kawałki gumki - może być to zwykła gumka bieliźniana. Kawałek materiału marszczymy dwukrotnie, tak aby po założeniu maseczki na twarzy szczelnie osłoniła nam ona całą twarz: od nosa aż po brodę. Po bokach doszywamy gumki, które założone za uszy będą utrzymywać maseczkę na twarzy. Maseczkę wielorazową do własnego użytku można uszyć praktycznie z większości dostępnych materiałów – bawełny, dzianiny, lnu. Istotne jest, aby był to materiał przepuszczający powietrze i odporny na częste pranie i prasowaniu w temperaturze minimum 60 stopni. Należy pamiętać, że maseczki uszyte domowym sposobem bez odpowiedniego wkładu filtrowego nie są antywirusowe, a jedynie ochronne.

 

 

Wspierają nas:

 

 

 

 

Kalendarz Wydarzeń

Informujemy, że Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Urząd Gminy Pomiechówek jako Administratora danych, w celu zrealizowania sprawy, w której się z nami kontaktujesz. Twoje dane będziemy przechowywać do czasu zrealizowania sprawy, w której się z nami kontaktujesz i wygaśnięcia ewentualnych roszczeń z nią związanych. Przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii, poprawienia, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w każdym czasie. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeżeli tego nie zrobisz nie będziemy mogli się z Tobą skontaktować, a tym samym – załatwić sprawy, w której się z nami kontaktujesz. Dane kontaktowe do inspektora danych osobowych: Justyna Wyrzykowska iod@pomiechowek.pl