Aktualności / Gmina Pomiechówek

Aktualności

Einstein jakiego nie znaliśmy

04-04-2018

W dniu 23.03.2018 r. odbyła się się siódma już odsłona spotkania z cyklu "Pasjonaci - czyli ludzie i ich pasje". Bibliotekę odwiedziło ponad trzydzieści osób. Gościem specjalnym był tym razem dr n. med. Andrzej Kidawa, z zawodu chirurg urolog, pasjonat historii literatury, znawca twórczości niderlandzkiego malarza Pietera Bruegela starszego. Tematem spotkania była natomiast postać Alberta Einsteina - jednego z najbardziej znaczących naukowców wszechczasów.

Nasz Gość w interesujący sposób opowiedział nie tylko o największych osiągnięciach wybitnego noblisty, ale również o ciekawostkach z jego życia prywatnego. Wskazał m.in. na to, jak wielką rolę w życiu geniusza odegrały jego dwie żony. Zauważył również, że nie zawsze wysoki poziom rzeczywistych zdolności idzie w parze z sukcesami szkolnymi. Nie każdy wie też o tym, że Einstein od dzieciństwa po ostatnie lata życia grywał na skrzypcach.

Co ciekawe, pomimo wielu talentów i niespotykanego ilorazu inteligencji, miał także kilka słabości. Jego piętą achillesową były umiejętności lingwistyczne. Choć przez wiele lat mieszkał i pracował w Stanach Zjednoczonych, jego znajomość języka angielskiego ograniczała się do bardzo podstawowych słów i zwrotów (wszystkie prace naukowe przez całe życie Einstein pisał w swoim ojczystym języku, którym był niemiecki). Albert Einstein był również wyjątkowo roztargniony. Potrafił udać się w podróż i zapomnieć, dokąd ma jechać. Zdarzało mu się też nie pamiętać, jaki jest jego własny adres.

Trzeba przyznać, że Albert Einstein miał w sobie bardzo szczególną kombinację talentów i cech. Nie ulega wątpliwości, że na kartach historii zapisał się jako osoba wybitna i nietuzinkowa. Nic więc dziwnego, że jego życiorys stał się obiektem zainteresowań naszego Gościa.

Dr Andrzej Kidawa to zresztą także człowiek o wszechstronnych pasjach i talentach. We wczesnych latach swojej kariery zawodowej był związany z Pomiechówkiem jako lekarz wojskowy. Do dziś wspomina ten czas bardzo ciepło. Specjalnie dla nas dr Kidawa wpisał się do kroniki pamiątkowej oraz zlożył swój podpis na karykaturze Einsteina, narysowanej przez naszą wolontariuszkę z Francji - Angéline Lacassagne.

Na zakończenie spotkania nasz Gość otrzymał kwiaty z rąk Dyrektor Biblioteki - Pani Ewy Mróz oraz specjalne podziękowania Wójta Gminy Pomiechówek, przekazane przez Panią Sekretarz - Bożenę Śliwińską.

Wspierają nas:

 

 

 

 

Kalendarz Wydarzeń

Informujemy, że Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Urząd Gminy Pomiechówek jako Administratora danych, w celu zrealizowania sprawy, w której się z nami kontaktujesz. Twoje dane będziemy przechowywać do czasu zrealizowania sprawy, w której się z nami kontaktujesz i wygaśnięcia ewentualnych roszczeń z nią związanych. Przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii, poprawienia, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w każdym czasie. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeżeli tego nie zrobisz nie będziemy mogli się z Tobą skontaktować, a tym samym – załatwić sprawy, w której się z nami kontaktujesz. Dane kontaktowe do inspektora danych osobowych: Justyna Wyrzykowska iod.pomiechowek@rodowsamorzadach.pl