Aktualności / Gmina Pomiechówek

Aktualności

59. Centralny Zlot Młodzieży "Palmiry"

22-10-2019

W dniu 19 października 2019 r. po raz 59 odbył się Centralny Zlot Młodzieży „Palmiry 2019”. Zlot  w tegorocznej edycji był imprezą jednodniową z trasami pieszymi, rowerowymi oraz turystyczno-rekreacyjnymi imprezami na orientację.

Tegoroczny Zlot poświęcony był sto pierwszej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, 80 rocznicy Bitwy nad Bzurą oraz powołania Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki”.

Na trasach wędrowało kilka pokoleń turystów. Uczestnicy zatrzymywali się przy bezimiennych mogiłach i tablicach ku czci bohaterów. Podziwiali pomniki przyrody oraz zabytki dalszej i bliższej historii. Na trasach turystycznych swoją wiedzą wspierała uczestników kadra społeczna PTTK. Po pokonaniu tras turystycznych uczestnicy przybyli na polanę k. wsi Pociecha. Tu mogli odpocząć, wziąć udział w pokazach ratownictwa, konkursach historycznych i krajoznawczych, przy ognisku posłuchać i pośpiewać piosenki patriotyczne i turystyczne, a także poznać historyczne wyposażenie wojsk spadochronowych dzięki Stowarzyszeniu Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Południe” Polscy Spadochroniarze Wojskowi. Zakończenie części turystycznej Zlotu tradycyjne odbyło się pod Krzyżem Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki”.

Podczas uroczystości tradycyjnie odbyło się przekazanie urny z ziemią z miejsca pamięci narodowej. Ziemię uroczyście pobrano 28 października 2019 r. z miejsca zbrodni w Forcie III w Pomiechówku, którą Pani Bożena Śliwińska Sekretarz Gminy Pomiechówek i Pani Agnieszka Brzezińska-Brańska Dyrektor Ośrodka Kultury PomPA w Pomiechówku przekazały Pani Joannie Maldis Kierownikowi Muzeum – Miejsca Pamięci Palmiry, Oddziału Muzeum Warszawy.

Pani Agnieszka Brzezińska-Brańska przypomniała uczestnikom historię Fortu III w Pomiechówku.

Nie jesteśmy dziś w stanie określić dokładnej liczby zamordowanych w Forcie więźniów. Szacuje się, że przez Fort mogło przejść około 50 tysięcy ludzi, z czego śmierć w Pomiechówku poniosło nawet do 12 tysięcy. Ginęli Polacy i Żydzi, żołnierze AK, NSZ, Batalionów Chłopskich i Gwardii Ludowej, komuniści, ludowcy, narodowcy, inteligencja, księża i chłopi. Praktycznie na wszystkich większych cmentarzach północnego Mazowsza znajdują się mogiły ofiar Fortu III w Pomiechówku – w Przasnyszu, Mławie, Czernicach Borowych, Krzynowłodze Małej, Ciechanowie, Płońsku, Nasielsku...

Organizatorzy serdecznie dziękują za wszelką pomoc przy organizacji Zlotu otrzymaną od wszystkich osób i instytucji.

Do zobaczenia za rok na palmirskim szlaku!

W imieniu Organizatorów

Natalia Wojtyra

Wspierają nas:

 

 

 

 

Kalendarz Wydarzeń

Informujemy, że Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Urząd Gminy Pomiechówek jako Administratora danych, w celu zrealizowania sprawy, w której się z nami kontaktujesz. Twoje dane będziemy przechowywać do czasu zrealizowania sprawy, w której się z nami kontaktujesz i wygaśnięcia ewentualnych roszczeń z nią związanych. Przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii, poprawienia, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w każdym czasie. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeżeli tego nie zrobisz nie będziemy mogli się z Tobą skontaktować, a tym samym – załatwić sprawy, w której się z nami kontaktujesz. Dane kontaktowe do inspektora danych osobowych: Justyna Wyrzykowska iod.pomiechowek@rodowsamorzadach.pl