27.07.2022

1 sierpnia - uczciliśmy pamięć bohaterów

1 sierpnia o godzinie 17 zebraliśmy się na skwerze przy pomniku u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Warszawskiej, aby wspólnie uczcić 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W godzinę ”W” wybrzmiał dźwięk syren, a my zatrzymaliśmy się na chwilę i w milczeniu oddaliśmy hołd walczącym w powstaniu. Gdy syreny umilkły delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Następnie głos zabrał wójt gminy Dariusz Bielecki, który wygłosił okolicznościowe przemówienie i podziękował wszystkim przybyłym za obecność oraz wspólne upamiętnienie powstańców.

Po zakończeniu oficjalnej części przenieśliśmy się do sali teatralno-kinowej Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie wysłuchaliśmy „Sierpniowej ballady” – widowiska słowno-muzycznego opartego o teksty polskich poetów, którzy zginęli w Powstaniu. Zawarte w nim pieśni powstańcze, anegdoty i urywki z historii przedstawiła nam grupa DESA, czyli zaangażowani twórczo seniorzy z naszej gminy. W holu biblioteki i kina mogliśmy również podziwiać wystawę poświęconą Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu – poecie i żołnierzowi, który zginął podczas Powstania Warszawskiego.

Z okazji rocznicy w ręce zebranych oddaliśmy okolicznościową zakładkę prezentującą Powstańców z terenu naszej gminy. Gdybyście posiadali Państwo wiedzę o innych uczestnikach Powstania pochodzących z Pomiechówka – prosimy o kontakt z nami!

Dziękujemy za współorganizację przedsięwzięcia: 64. Batalionowi Lekkiej Piechoty w Pomiechówku, Policji, gminnym strażakom oraz harcerzom.

Cześć i chwała bohaterom!

Inne aktualności

Więcej  aktualności o: Przejdź do strony z aktualnościami