27.07.2022

1 sierpnia - uczciliśmy pamięć bohaterów

1 sierpnia o godzinie 17 zebraliśmy się na skwerze przy pomniku u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Warszawskiej, aby wspólnie uczcić 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W godzinę ”W” wybrzmiał dźwięk syren, a my zatrzymaliśmy się na chwilę i w milczeniu oddaliśmy hołd walczącym w powstaniu. Gdy syreny umilkły delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Następnie głos zabrał wójt gminy Dariusz Bielecki, który wygłosił okolicznościowe przemówienie i podziękował wszystkim przybyłym za obecność oraz wspólne upamiętnienie powstańców.

Po zakończeniu oficjalnej części przenieśliśmy się do sali teatralno-kinowej Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie wysłuchaliśmy „Sierpniowej ballady” – widowiska słowno-muzycznego opartego o teksty polskich poetów, którzy zginęli w Powstaniu. Zawarte w nim pieśni powstańcze, anegdoty i urywki z historii przedstawiła nam grupa DESA, czyli zaangażowani twórczo seniorzy z naszej gminy. W holu biblioteki i kina mogliśmy również podziwiać wystawę poświęconą Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu – poecie i żołnierzowi, który zginął podczas Powstania Warszawskiego.

Z okazji rocznicy w ręce zebranych oddaliśmy okolicznościową zakładkę prezentującą Powstańców z terenu naszej gminy. Gdybyście posiadali Państwo wiedzę o innych uczestnikach Powstania pochodzących z Pomiechówka – prosimy o kontakt z nami!

Dziękujemy za współorganizację przedsięwzięcia: 64. Batalionowi Lekkiej Piechoty w Pomiechówku, Policji, gminnym strażakom oraz harcerzom.

Cześć i chwała bohaterom!

Inne aktualności

Więcej  aktualności o: Przejdź do strony z aktualnościami
 • Kamień.JPG
  09.08.2022
  Obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej
  15 sierpnia 2022 r., o godz. 12:00, podczas mszy świętej w kościele św. Anny w Pomiechowie pragniemy wspólnie podziękować Panu Bogu za dar wolnej ojczyzny, wspominając tych, którzy polegli w jej obronie.
 • Fontanna muzyki na mazowszu.jpeg
  08.08.2022
  Letnia fontanna muzyki na Mazowszu - zapraszamy!
  Serdecznie zapraszamy na muzyczną wyprawę i rodzinną zabawę taneczną w stylu lat 80. W niedzielę, 14 sierpnia o godz. 17:00 w kompleksie rekreacyjnym przy ul. Bałtyckiej w Pomiechowie wystąpią Arleta Lemańska oraz Wojciech Bardowski. Wstęp wolny.
 • 298287926_754813089176969_8389946020990169863_n.jpg
  08.08.2022
  Kreatywne Warsztaty w Dolinie Wkry - zajęcia weekendowe
  W dniach 13-15 sierpnia Park Dolina Wkry zaprasza na weekendowe warsztaty. W planach tworzenie zawieszek zapachowych, świec z wosku pszczelego, a także ozdabianie toreb i plecaków metodą eco printingu. Zapisy - dolinawkry@pomiechowek.pl